فروش رایت برگزیدگان جایزه جلال به فرانسه و مراکش

دبیرخانه طرح گرنت رایت دو اثر برگزیده دهمین دوره جایزه جلال را به ناشری از کشور فرانسه و مراکش واگذار گرد.

اخبار اخبار

  • چهارشنبه 15 فروردین 1397 ساعت 9:56
فروش رایت برگزیدگان جایزه جلال به فرانسه و مراکش

ایوب دهقانکار معاون اداره کل مجامع تشکلها و فعالیت‌‌های فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فروش رایت دو کتاب برگزیده دهمین دوره جایزه جلال آل احمد در نمایشگاه کتاب پاریس خبر داد.
وی افزود: در نمایشگاه کتاب پاریس دو اثر برگزیده دهمین دوره جایزه ادبی جلال یعنی «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» اثر مریم جهانی و «بی‌کتابی» اثر محمدرضا شرفی خبوشان با حضور نویسندگان معرفی شدند‌، در ادامه با تلاش دبیرخانه طرح گرنت طی مذاکره با ناشران خارجی موفق شدیم تا با ناشرانی از کشورهای فرانسه و مراکش برای ترجمه و انتشار این دو کتاب توافق حاصل کنیم.
دهقانکار تصریح کرد:‌ قرار است این دو کتاب به زبان‌های فرانسوی و عربی در فرانسه و مراکش منتشر شوند‌، قرارداد با ناشر ایرانی و خرید رایت در نمایشگاه کتاب تهران انجام خواهد شد.
 این «این خیابان سرعتگیر ندارد» در بیست و نه فصل روایت می‌شود و نویسنده با فشردگی و ایجاز و ضربآهنگ مناسب سعی کرده است، خواننده را همراه با شخصیت‌های کتاب و خرده روایت‌هایش کتاب کند. «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» بر مبنای خرده روایت‌ها و در جغرافیای کرمانشاه شکل گرفته است. نویسنده بر مبنای لحن شهره، که راوی داستان است، رمان را پی‌ریزی کرده است و در خلال داستان با به کارگیری به موقع از زبان و لهجه بر کیفیت و تاثیرگذاری داستان افزوده است.شهره زنی است که تلاش دارد روی پای خود بایستد و پس از مدت‌ها با حمایت پدر به آرزویش می‌رسد.
بی‌کتابی نیز روایت «میرزایعقوب خاصه‌فروش» است که در زمانه به توپ بستن مجلس به دنبال یک نسخه از کتابی است که دیدارش نصیب هیچ‌کدام از عوام نشده است و فقط چشم پادشاهان و خواص به آن خورده است. این کتاب خواهان بسیار دارد؛ از جمله خود «لسان‌الدوله» که روزگاری کتابدار کتابخانه‌ شاه بوده است. میرزایعقوب برای دستیابی به کتاب در این روز مقرر، باید از میان مبارزین مشروطه و قشون قزاق بگذرد.


 

 


ارسال نظر

ارسال